Operativní řešení cukrovky

Ačkoliv se většinou prosazuje konzervativní přístup k léčbě cukrovky, je možné podstoupit i operaci. Je jen málo lidí, kteří se pro ni rozhodnou. Většina se obává neúspěchu a možných pooperačních komplikací, takže si raději na cukrovku zvykne a naučí se s ní žít. V případě operativního řešení cukrovky můžeme mluvit o zavinutí žaludku, které je účinnou léčbou při cukrovce 2. typu, a o transplantaci slinivky a Langerhansových ostrůvků – toto řešení se využívá při 1. typu diabetu.

Zdroj: vvvzvlhcovani.cz

Zdroj: zvlhcovani.cz

Zavinutí žaludku

Lékař Francesco Rubino operaci prováděl experimentálně na zvířatech s cukrovkou, u kterých se setkal s úspěchem. Tuto operaci je možné doporučit pacientům, kteří trpí cukrovkou a zároveň mají těžkou obezitu, jelikož se jim zavinutím žaludku omezí možnost přijímat potravu. Zhubnou a jejich cukrovka může zcela odeznít.

Trávená potrava jde ze žaludku přímo do dolní části tenkého střeva. Za zdroj problémů s cukrovkou se považuje horní část tenkého střeva. Udává se, že až 75 % lidí je po chirurgickém zákroku trvale vyléčených. Není to sice 100 %, ale i tak je úspěšnost opravdu velká.

Operace kromě snížení množství přijímané energie ovlivní také hormonální rovnováhu v těle. Má jedinou nevýhodu, a to že se diabetici musí naučit žít se zmenšeným žaludkem, který jim může v budoucnosti působit problémy. Například nebudou moci přijmout tolik jídla najednou a budou muset jíst mnohem častěji.

Pokud cukrovka, obezita a další zdravotní komplikace pacienta přímo ohrožují na životě, je zavinutí žaludku často jediným možným řešením.

Autor: Nemocnice Přerov

Autor: Nemocnice Přerov

Transplantace slinivky

Zatímco zavinutí žaludku je operativní řešení využívané při 2. typu cukrovky, tak transplantace slinivky dává naději pacientům s 1. typem tohoto závažného onemocnění.

Operace se v ČR provádí v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Do roku 2013 zde bylo provedeno na 486 transplantací. V souvislosti s tím zde provádějí také transplantace Langerhansových ostrůvků. Transplantace slinivky většinou probíhá spolu s transplantací ledvin. Operace je v této oblasti velmi úspěšná, u mnoha pacientů se rychle rozvine obnova produkce inzulínu u transplantovaných orgánů.

Jít či nejít na operaci při cukrovce?

Stále se jedná o experimentální léčbu, k níž se v obou případech přistupuje spíše sporadicky. Operace představuje zátěž pro organismus a ačkoliv vám ji může váš lékař doporučit, záleží jenom na vás, jak se zde rozhodnete – jestli u vás zvítězí potenciální příležitost mít pohodlnější život bez cukrovky, nebo zda se s cukrovkou a jejími omezeními smíříte a budete ji až do konce života řešit injekcemi inzulínu, speciálními léky a omezeným jídelníčkem. Platí to i naopak, pokud vám váš lékař tuto možnost nenabídne, ale vy byste se o ní rádi dozvěděli více informací, neváhejte se ho zeptat.

 

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *