Nejčastější komplikace při neléčené cukrovce

nelecena-cukrovka

Jestliže máte podezření, že trpíte cukrovkou, nebo dokonce víte, že diabetes máte a léčbu zanedbáváte, hrozí vám velké komplikace. Jelikož neléčená cukrovka zpočátku nemá žádné projevy – nebolí, tak mnoho lidí nebezpečí, které se v ní skrývá, podceňuje. Ze statistik vyplývá, že přibližně 250 000 lidí trpí touto nemocí, ale zatím o ní ještě neví. Nevědomost pramení především ze zanedbání preventivních prohlídek u praktického lékaře, který by měl dle krevních testů být schopen nemoc včas odhalit.

Hlavní příznaky cukrovky

To, že cukrovkou trpíte a měli byste ji léčit, poznáte nejčastěji podle jejích příznaků. Ty neberte na lehkou váhu, obzvlášť když se jich objeví více najednou. Typickým příznakem nemoci v pokročilém stádiu jsou pocity žízně a zároveň nadměrné močení. Projevem je též únava, malátnost nebo snížená výkonnost.

Člověk nemocný diabetem hubne, ačkoliv má stále stejnou chuť k jídlu. Může se také zhoršit ostrost zraku. Při neléčené cukrovce dochází také k poruchám vědomí a nemocný člověk pak působí na své okolí opile a zmateně. Výjimečné nejsou ani bolesti břicha či nechutenství, které může svými pocity připomínat chřipku nebo jiné virové onemocnění.Cukrovka též navozuje pocity apatie, extrémní slabosti, prudkého dýchání a nakonec i bezvědomí. Jestliže se cukrovka neléčí, může dojít k diabetickému kómatu a následné smrti nemocného. Když některé tyto symptomy na sobě pozorujete, navštivte bez váhání lékaře a nechte se vyšetřit.

Nárok na preventivní prohlídku máte po jednom roce nebo po dvou letech (dle vašeho věku). Pokud se u vás cukrovka opravdu potvrdí, tak se bohužel nedá zcela vyléčit. Patřičnými kroky je však možné nemoc potlačit, že o ní nebudete téměř vědět.

nelecena-cukrovka

Když se zanedbá léčba cukrovky

I když cukrovku nepoznáte hned z prvních příznaků a s léčbou začnete později, nemusíte se hned obávat velkých komplikací. Pokud ale cukrovku neléčíte několik let, výrazně u vás vzrůstá riziko infarktu nebo mrtvice. Neléčení diabetici také mohou utrpět selhání ledvin, ztratit zrak nebo citlivost kůže v určitých oblastech.

Běžným projevem je též tzv. diabetická noha. To znamená, že kvůli špatné výživě dochází k chronickým zánětům tkání, které odumírají a je pak nezbytná jejich amputace. V případě cukrovky též vzrůstá riziko nádorových onemocnění.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *