Léčba cukrovky pomocí kmenových buněk

Transplantace kmenových buněk

Léčba cukrovky kmenovými buňkami je jedním z nových a moderních způsobů. Zatím se jedná o experimentální způsob léčby, který je doporučován těm, co trpí cukrovkou prvního typu. Léčba kmenovými buňkami by u nich mohla oddálit nutnost podávání inzulinu injekčně.

Jak probíhá léčba kmenovými buňkami

Kmenové buňky produkující inzulin se do těla transplantují z kostní dřeně. Tato léčba by měla být využívána u pacientů, kterým byla cukrovka prvního typu nedávno diagnostikována a kteří se tedy zatím nenacházejí v pokročilém stádiu onemocnění.

Léčba by měla zabránit imunitnímu systému, aby zničil buňky produkující inzulin, jak je tomu u lidí, co cukrovkou trpí už od svého dětství. Předmětem zkoumání vědců byla především hladina takzvaných C-peptidů, indikujících produkci inzulinu.

Transplantace kmenových buněk

Ten, kdo se léčbě kmenovými buňkami podrobí, by měl být následně na inzulinu zcela nezávislý nebo by ho dostával v mnohem menším množství, než kdyby léčbu kmenovými buňkami nepodstoupil. Ne každý organismus ale na tento způsob léčby reaguje. Jsou tedy i lidé, kterým léčba nepomůže – to se děje v případě, že jsou v těle zcela zničeny buňky produkující inzulin.

Na léčbu kmenovými buňkami nejsou peníze

Transplantace kmenových buněk je pro mnohé lidi i poslední možností před nezbytnou amputací končetiny, k níž může dojít při zanedbání léčby cukrovky. Přibližně u jedné čtvrtiny případů se cukrovka neodchytne včas a pacient přijde o končetinu. Pojišťovny dosud nehradí léčbu kmenovými buňkami, jejíž úspěšnost se dnes udává na 60 až 70 %.Odběr kostní dřeně není nijak náročný. Zákrok na sále trvá osm až deset minut. Ve speciálním zařízení – v takzvaném separátoru – se kmenové buňky spolu s aktivními trombocyty oddělí a následně se aplikují do postižené končetiny. Tento koncentrát pak vytvoří drobné cévy. Ty zajistí přísun kyslíku, dodávku růstových faktorů a urychlí zhojení rány.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *