Pověry a mýty o cukrovce

cukrovka

Jako u většiny nemocí, je i zde spousta faktů a fikcí které vzájemně se propojují a je obtížně rozlišit co je pravda a co je výmysl. Většina lidí si myslí, že požívat příliš mnoho cukru způsobuje cukrovku, ale to není pravda.

Cukrovka není způsobená tím, že jíte příliš mnoho cukru. Cukrovka je způsobena kombinací genetických a environmentálních faktorů. Nicméně, když budete jíst stravu s vysokým obsahem tuku a cukru jste na nejlepší cestě stát se obézními. Být obézní znamená, že se radikálně zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu, takže pokud máte výskyt diabetu v rodině, doporučil bych začít se zdravou stravou a pravidelným cvičením.

Mohou chytit cukrovku od někoho jiného – Skutečnost, nebo výmysl?

To mě přivádí k dalšímu společnému mýtu o cukrovce a to, že cukrovka může být přenesena z osoby na osobu fyzickým kontaktem. I když nevíme přesně, proč někteří lidé dostali cukrovku, víme s jistou, že není nakažlivá a tak jí nemůžete chytnout jako například chřipku. Zdá se, že určitou roli v rozvinutí cukrovky hraje genetický odkaz vašich předků, který se podílí zejména na diabetu 2. typu, ale environmentální faktory také hrají roli.


Co je cukrovka

Cukrovka je metabolická porucha, vyznačující se tím, že máte abnormálně vysoké hladiny cukru v krvi v důsledku buď nižší produkce inzulínu nebo abnormální odolnost proti účinkům inzulínu. Hlavními příznaky jsou nadměrná žízeň, časté močení, svalové křeče, špatné hojení ran, poruchy zraku a svědění. Mezi vážnější komplikace patří též možné onemocnění srdce a větší pravděpodobnost mrtvice – což je způsobené nemocnými tepnami, které zásobují mozek krví. V případě neléčené cukrovky může nastat i tvz. Diabetické koma, které jestliže se rychle neléčí může vést i k úmrtí.

Jak jí léčit?

Nejrychleji samozřejmě zaberou inzulínové injekce, ale je třeba změnit i životní styl a nemoci přizpůsobit své stravovací návyky.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *