Jak ovlivní cukrovka váš běžný život

cukrovka a život

Cukrovka je nepříjemné onemocnění a zdravotní komplikace, se kterou každý nemocný musí počítat po celý život. Její vliv na váš běžný život, na vaše záliby i na pracovní proces je nepopiratelný a cukrovka může být i značně omezující. Především pro malé děti je cukrovka často těžko vysvětlitelná, protože nemohou jíst vše, na co mají chuť, a věnovat se tomu, co by chtěli dělat. Dospělý člověk se s cukrovkou určitě snáze smíří a najde si cestu, jak jí přizpůsobit svůj život.

Co vše ovlivní cukrovka

Cukrovka ovlivní v první řadě váš jídelníček, sportovní aktivity, společenský život, práci, řízení automobilu, cestování i chuť na sex. Je tedy mnoho oblastí, ve kterých se toto onemocnění projeví. Připravte se na to, že s cukrovkou vás čeká opravdu přísný režim, obzvlášť co se jídelníčku týká.

Cukrovka a váš jídelníček

Vyhýbejte se nevhodným potravinám a pravidelně si kontrolujte hladinu krevního cukru, zda je stále v normě. Jídlo byste si správně měli i pečlivě odvážit. V extrémním případě můžete tedy zapomenout na stravování v restauracích nebo na rychlé občerstvení, kde si nejste jisti jeho složením. Ideální je si tedy oběd připravit doma do krabičky a pak si ho v práci ohřát.

cukrovka a život

Sportovní aktivity a odpočinek

Sport se sice při cukrovce obecně doporučuje, měli byste se však vyvarovat velkým výkyvům zátěže. Můžete tedy cvičit v posilovně, chodit na procházky do přírody, volně běhat, jezdit na kole atd. Pokud pohybová aktivita trvá déle než 30 minut, musí nemocný člověk doplnit sacharidy, a to může být třeba při běžeckém závodě problematické.

Diabetik by tedy měl raději zapomenout na všechny vrcholové sportovní aktivity a i pokud cvičí jako hobbík, tak mít vždy po ruce hroznový cukr, pokud by si po sportu naměřil nízkou hladinu krevního cukru. Diabetici by měli také více odpočívat a nepřetěžovat se v práci ani v běžném životě.

Po pracovní stránce jsou pak některá povolání, u kterých může být cukrovka značně limitující. Práce by vás neměla stresovat ani vás omezovat. Problémem pro někoho může být i práce na směny nebo taková činnost, co vyžaduje velkou fyzickou zátěž bez možnosti odpočinku. Ideální je jakákoliv kancelářská práce – ovšem je nezbytné se oprostit od zbytečného stresu.Pobyt na dovolené

Jestliže se chystáte na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte si vyřídit cestovní pojištění, aby vás v případě potřeby bez problémů ošetřili. Nemoci následně musíte přizpůsobit svůj denní rytmus. Jestliže máte na dovolené zajištěné jídlo, tak vám nemusí vyhovovat. I změna každodenních rituálů se na vašem těle může negativně podepsat. Nehledě na to, že inzulín má nějaké podmínky na skladování a v lese pod stanem nebo na dovolené u moře ve vyhřátém apartmánu nebudou ideální.

Partnerský vztah

V neposlední řadě se cukrovka může negativně projevit i ve vašem partnerském vztahu. Váš partner by měl být proto dostatečně tolerantní a brát na vás ohled, ať co se týká vašeho fyzického zatížení, jídelníčku, tak i po sexuální stránce. S cukrovkou totiž výrazně klesá chuť na milostné aktivity.

Aby ale vše nebylo jenom negativní, tak bychom měli říci, že léčba cukrovky jde stále dopředu. Váš život v mnoha ohledech usnadní například inzulínová pumpa, která vám sama dodá inzulín přesně tehdy, když ho potřebujete. V životě s cukrovkou je to tedy výrazné ulehčení, protože se sami už nemusíte tak důkladně hlídat a snadněji se vymaníte ze svého stereotypu.

 

 

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *