Inkretiny – moderní způsob léčby cukrovky

inkretiny

Inkretiny představují moderní způsob léčby cukrovky. Inkretinová terapie využívá dva peptidy – hormony produkované ve střevech – GLP-1 (peptid analogický glukagonu) a GIP (glukózo-dependentní inzulinotropní peptid). Zkratky pocházejí z anglického jazyka. Inkretiny zvyšují produkci inzulinu ve slinivce tehdy, jakmile se zvýší koncentrace glukózy v krvi.

Jak v těle působí inkretiny

Pokud trpíte cukrovkou druhého typu, je produkce inkretinových hormonů v těle (nebo alespoň jejich účinek) obvykle snížena. Tyto hormony běžně regulují činnost slinivky a zpomalují vyprazdňování žaludku. Ovlivňují rychlost zpracování glukózy a navozují pocity sytosti. Pokud tento mechanismus nefunguje správně, je tedy jen logické inkretiny tělu dodat, aby se organismus mohl sám lépe vyrovnat s cukrovkou.

Inkretiny GLP-1 – agonisté receptoru GLP-1

GPL-1 jsou nejúčinnější inkretiny, které se starají o zvyšování sekrece inzulinu ve slinivce. Bohužel jejich účinek v organismu je poměrně krátký (během několika minut je hormon rozložen). V praxi tak dochází ke změně molekuly a tím je dosaženo vyšší odolnosti hormonů.

Nové inkretiny se pak označují jako agonisté receptorů pro GLP-1. Mají dlouhodobější účinky a jejich podání je výraznější. Tyto inkretiny se neužívají v tabletách, ale podávají se injekčně jednou nebo dvakrát denně.

Agonisté receptorů pro GLP-1 se starají o řízení rovnováhy krevního cukru po jídle. Tohoto účinku dosahují svými unikátními vlastnostmi – například podporují uvolňování inzulinu, podněcují vznik inzulinu, zpomalují vyprazdňování žaludku, tlumí účinnost látky glukagon, která má opačné účinky než inzulin, a navozují po delší dobu pocity sytosti.

Lékaři obvykle doporučují inkretiny s obsahem látek exenatid, liraglutid a lixisenatid. Mezi jejich vedlejší účinky patří snižování hmotnosti, snižování krevního tlaku nebo zažívací potíže. Tyto inkretiny je možné kombinovat s perorálními antidiabetiky. Dávkování vám vždy nastaví lékař.Inhibitory DPP-4 (gliptiny)

Tyto inkretiny patří rovněž mezi nově vyvinuté. Na rozdíl od předchozí skupiny se užívají v tabletách. Enzymy nazývané DPP-4 po krátké době vyřazují z působení inkretiny. Při cukrovce je však potřeba prodloužit působení inkretinů, o což se postarají tyto léky. Zablokují totiž enzymy DPP-4 a prodlužují účinky hormonů inkretinů ve střevech. Podporují tak vznik inzulinu, který tělo potřebuje ke zpracování cukru.

inkretiny

Inhibitory DPP-4 mají mnoho pozitivních účinků při léčbě diabetu druhého stupně. Snižují hladinu krevního cukru po jídle a příznivě působí na hladinu glykovaného hemoglobinu. Mají vysokou účinnost a bezpečně se dají využít téměř u všech pacientů. Nezpůsobují hypoglykemii ani růst hmotnosti jako některá perorální antidiabetika či další léky.

Léčba inkretiny je velmi moderní a v klinické praxi se využívá teprve od roku 2010. Zatím s těmito látkami lékaři nemají tolik zkušeností jako s perorální antidiabetiky nebo s inzulinem. Hormony se však potvrdily jako bezpečné a jejich užívání je vcelku komfortní, často i zcela bez negativních vedlejších účinků. Lidé s diabetem tak díky inkretinům mají zase o něco komfortnější život.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *