Diabetes a nachlazení

diabetes-nachlazeni-02

I sebemenší nachlazení může zkomplikovat průběh cukrovky. Proto pokud trpíte diabetem, je potřeba dbát více o své zdraví a pokusit se virům vyhýbat. Když vás ale už chřipka či nachlazení skolí, doporučujeme uposlechnout naše rady z článku, které vám pomohou zvládnout nemoc bez vážnějších komplikací. Jaký vůbec vliv má nachlazení právě na cukrovku?

Jakékoliv onemocnění může průběh cukrovky zkomplikovat, jelikož i sebemenší viróza se může projevit na hladině glukózy v krvi, kterou byste jinak měli mít pod kontrolou. Kromě nachlazení a chřipky představují velká rizika také různé kožní infekce, abscesy, infekce močových cest, bolest v krku či žaludeční nevolnosti.

Co dělat během nachlazení

I když se cítíte v průběhu nemoci hrozně, měli byste dále užívat inzulín. Pokud ho špatně snášíte nebo máte pocit, že potřebujete změnit dávku, poraďte se o tom se svým lékařem. Rozhodně si nic neordinujte sami. Minimálně čtyřikrát denně si měřte hladinu glukózy v krvi. Jestliže se zvýší, možná bude muset váš lékař provést i vyšetření moči, aby zjistil hladinu ketolátek.

Během nemoci se šetřete a dostatečně odpočívejte. Právě spánek je na chřipku a nachlazením tím nejlepším a nejspolehlivějším lékem. Pijte dostatečné množství tekutin bez cukru – za den tedy vypijte alespoň 2 až 3 litry čisté vody. Pijte, i když nemáte žízeň. Ta už je většinou signálem, že jste něco zameškali. Jestliže se necítíte dobře, nebojte se požádat o pomoc své blízké.

diabetes-nachlazeni-01

V době nachlazení také mnohem více dbejte na dodržování diety. Vyvážená strava je u cukrovky vždy naprostým základem. Dávky inzulínu by měly zohledňovat i to, co přijmete v potravě. Pokud trpíte nechutenstvím nebo zvracíte, měli byste určitě navštívit lékaře a ten by vám měl dávky upravit tak, aby nedocházelo k nadměrnému poklesu ani růstu cukru v krvi. Úprava dávky ale může být složitější a kromě vaší účasti v ordinaci celý proces vyžaduje i několik testů.

Diabetici a starší lidé by měli určitě zvážit možnost očkování proti chřipce. Na to je však ideální počkat na podzimní měsíc a nechat se očkovat v době před chřipkovou epidemií, aby podaná vakcína zabrala opravdu optimálně.Souvislost nachlazení a diabetes u dětí

Provedená studie prokázala, že viry způsobující nachlazení u některých citlivých dětí mohou vyvolat cukrovku prvního typu. Jedná se o poměrně novou studii, jejíž výsledky budou dále prověřovány. Mohla by však vysvětlit, co stojí za dramatickým nárůstem výskytu diabetu u dětí. Analýza prokázala, že děti s cukrovkou prvního typu mají až desetkrát častěji příznaky nachlazení než děti, které cukrovkou netrpí. To by vysvětlovalo vědecká tvrzení, že při rozvoji cukrovky u dětí hraje roli genetická predispozice spolu s životním prostředím.

Pokud tomu je skutečně tak, zbývá už jenom vytvořit vakcínu, která bude účinná proti konkrétním enterovirům (způsobujícím nachlazení) ve spojení s diabetem prvního typu. To je ale běh na dlouhou trať. Navíc nic není ještě na 100 % potvrzeno.

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *